Az EU valamennyi tagországban felmérte a különösen értékes természeti élõhelyeket, és ezeket Natura 2000 minõsítéssel jelölte meg, a többi között a nagykõrösi pusztai tölgyeseket is. A megjelölt természetes élõhelyek állagának megõrzésére Brüsszel jelentõs összeget különített el a LIFE-Nature alapban, erre pályáztak a nagykõrösiek is.
A város határában elterülõ pusztai tölgyes és a homoki gyep mozaikja a legnagyobb természetes állapotban fennmaradt erdõsztyepp a Duna-Tisza közében. A program szerint a sérülékeny pusztai tölgyesek együttese "örökerdõ" marad, tehát a mostani faegyüttes alkotta erdõség mindig megfelelõ faborítású lesz. A legjobb állapotú részeken a magánerdõ-tulajdonosokkal kötött megállapodás alapján kilencven évig csakis természetvédelmi kezelés folyhat. A kijelölt pusztai tölgyesek kikerülnek a tarvágásos erdõgazdálkodás alól, kizárólag természetvédelmi és jóléti célokat szolgálnak majd az elkövetkezõ száz évben. A nem õshonos, agresszív fafajokat a program szerint eltávolítják a kijelölt tölgyesekbõl, helyükre õshonos fákat telepítenek, egyebek között kocsányos és molyhos tölgyet, fehér és szürke nyarat. A vadakat is kizárják a megmentésre szát területekrõl, hogy a tölgyes természetes megújulását - a lesüllyedt talajvízszint okozta nehézségek ellenére - a vadkár csökkentésével is támogassák. A természetvédelmi lépések hatásvizsgálatát folyamatos monitoring-rendszer segíti.
Az Alföldet valaha kiterjedt erdõk és ligetes puszták, úgynevezett erdõsztyeppek borították. A folyószabályozások, a szántóföldi gazdálkodásba vont területek növekedésével ma már csak egy-egy kicsiny folt található az alföldi erdõsztyeppbõl, ezeknek növény- és állatvilága azonban egyedülállóan gazdag Európában. Több száz más faj mellett például ez a természetes élõhelye a védett szalakótának, a homoki kikericsnek és a tartós szegfûnek. A programban több jóléti célú projekt is megvalósul: erdei oktatási központ létesül a Nagykõröshöz legközelebb esõ pálfai erdõben. A jelenlegi napközis tábor felújítása után az épület pedagógus-továbbképzések, családi rendezvények és természeti táborok optimális helyszíne lesz. Épül egy új tanösvény is, a tölgyesek természetes élõvilágát tárja fel az érdeklõdõknek.
Forrás: Magyar Hírlap