Sürgősen meg kell kezdeni a vörösiszap-szennyezés által kipusztított élőhelyek helyreállítását

2013. március 18., hétfő – 13:06

A legtöbb halfaj pH 9 alatti tartományban képes életben maradni, de például a Natura 2000 jelölõfajok között érzékenyebb, szûkebb tûrésûek is találhatók. A lúg hatása az élõvilágra a Marcal halpusztulásán látszódott leginkább. A folyó, illetve az érintett kisebb vízfolyások ökológiai szempontból teljesen kihaltak. A károk felmérést követõen fontos lesz végiggondolni azokat a lépéseket, amelyek a korábbi ökoszisztéma visszaállásához szükségesek. Az élõhely rekonstrukciók, a fajok visszatelepedését elõsegítõ akcióprogramok, illetve az nem õshonos és „özönfajok” visszaszorítása mind fontos elemei annak a munkának, amely a következõ években várnak a természetvédõkre. Ez az ökológiai katasztrófa arra a szomorú tényre is felhívja a figyelmet, hogy a természeti, biológiai erõforrások árát a hiányukban, illetve a helyreállításuk költsége alapján tudjuk értékelni.

A lúgos kémhatás mérséklése mellett fontos figyelmet fordítani arra is, hogy a már semlegesített szennyezõanyagokban ne mobilizálják a jelenleg kötött, kiülepedett formában található ionokat. A kármentesítés során arra is ügyelni kell, hogy a zagyban lévõ fémionok, amelyek a – hírek szerint – csak kis mértékben mozdultak el a folyómeder mélyebb rétegei felé, ne terjedhessenek szét. Sajnos csak bízhatunk abban, hogy a Duna kellõ mértékben képes lesz hígítani a szennyezést és ezzel elkerülhetõk a további fajpusztulások. A talajra, vízfolyások medrébe ülepedett zagy hosszú távú hatása ismeretlen, különösen, hogy az összetételérõl nincs pontos információnk, ezért a visszamaradó szennyezõdések levezetését megfelelõ elemzéseknek kell megelõzniük. A jövõben, hogy természeti értékeinket és a biológiai sokféleséget megõrizzük nagyon fontos tudásszintünk növelése és a nyilvánosság tájékoztatása.

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület részvétét fejezi ki azok felé, aki elvesztették családtagjaikat, otthonukat és aktívan kíván hozzájárulni Magyarország egyik legsúlyosabb ökológiai katasztrófája utáni helyreállításban.

Budapest, 2010. október 8.

További információ:
Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület