Agrár-környezetgazdálkodási támogatások igényelhetők! - Megjelent az agrár-környezetgazdálkodási támogatásokról szóló jogszabály

2013. március 18., hétfő – 13:06

A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) arra biztatja a gazdákat, hogy amennyiben lehetõségük van, vegyék igénybe ezt a támogatási formát, hiszen az elérhetõ magasabb támogatási intenzitás mellett fontos természetvédelmi célok is megvalósulnak általa.

Ezen agrár-környezetgazdálkodási intézkedés célja a környezeti adottságoknak megfelelõ, környezettudatos és fenntartható gazdálkodás támogatása, hogy ezen keresztül a környezet állapota, a természeti környezet minõsége javulhasson, miközben a gazdálkodók minõségi termékek elõállításával üzletileg is életképes tevékenységet folytatnak. Az elõírt kötelezettségvállalások alapján felmerülõ többletköltségek és kiesõ jövedelem ellentételezését a támogatási rendszer valósítja meg.
A támogatási kérelmet 2009. június 1-tõl 2009. június 31-ig lehet benyújtani elektronikus úton az MHV-nak. A támogatásra a földhasználati nyilvántartásban földhasználati joggal bejegyzettek jogosultak. A támogatáshoz feltétel, hogy a gazdálkodó által használt földterület MTÉT területen legyen (lásd a fenti linken a MePAR lehatárolásról szóló jegyzéket). Arról, hogy egy adott terület ebbe a kategóriába tartozik-e a helyi MGSzH irodákban vagy a falugazdásztól lehet megérdeklõdni.

A támogatás odaítélésekor a Natura 2000 területtel pályázók elõnyt élveznek.

A támogatási intenzitás célprogramtól függ, például a szántóföldi célprogramok esetén 155-485, gyepgazdálkodási célprogramok esetén 40-155 eurónak megfelelõ forintösszeg pályázható. A gyeptelepítéses, illetve az ültetvényes célprogramokban ennél magasabb összeg, 238-900 eurónak megfelelõ forintösszeg pályázható, de itt az elvárások magasabbak, valamint a kalkulálható bevételkiesés is magasabb.

A célprogramok közül madárvédelmi szempontból kiemelendõek a részben vagy egészben madárvédelmi célú zonális célprogramok:
- szántóföldi növénytermesztés túzok élõhely-fejlesztési elõírásokkal célprogram;
- szántóföldi növénytermesztés vadlúd- és daruvédelmi elõírásokkal célprogram;
- szántóföldi növénytermesztés madár- és apróvad élõhely-fejlesztési elõírásokkal célprogram;
- szántóföldi növénytermesztés kék vércse élõhely-fejlesztési elõírásokkal célprogram;
- gyepgazdálkodás túzok élõhely-fejlesztési elõírásokkal célprogram;
- gyepgazdálkodás élõhely-fejlesztési elõírásokkal célprogram;
valamint a
- gyümölcstermesztési célprogramok madárvédelmi berendezésekre – odúk – vonatkozó részei.

Ez utóbbi területeken az MME évtizedes tapasztalatokkal rendelkezik és örömmel áll a gazdálkodók, tanácsadók rendelkezésére, valamint az MME Boltban (http://bolt.mme.hu/) a madárvédelmi berendezések megvásárolhatóak.

Érdemes tudni egy másik aktuális támogatási formáról, ami kapcsolódik az agrár-környezetgazdálkodási (AKG) programokhoz. Növeli azok hatékonyságát, illetve elõsegíti a Natura 2000 területek természetvédelmi célkitûzéseinek megvalósítását. A nem termelõ beruházások támogatásáról szóló 33/2008. (III. 27) FVM rendeletrõl van szó - lásd korábbi, kapcsolódó hírünket!