A Sajóládi erdõ 2004-tõl a Natura 2000 hálózatba tartozó különleges természetmegõrzési terület, ám a benne folyó illegális fakitermelés és több erdõrésznek az erdõgazdálkodási hatóságok által végzett tarvágása mostanra súlyosan megtizedelte faállományát.
A terület számos védett állatfaj, köztük a díszes tarkalepke (Euphydryas maturna) élõhelye amely az egyik legveszélyeztetettebb lepkefaj Európában.
Az okozott kár felszámolása, illetve a fennmaradó erdõrészlet védelme érdekébe tett hatósági lépések elégtelennek bizonyultak, így az erdõ állapotának romlása tovább folytatódott.
Az eset jól példázza azokat a gyakorlati végrehajtási gondokat, amelyek az Élõhelyvédelmi Irányelv nemzeti jogba való nem megfelelõ átültetésébõl fakadnak. A védett területeket illetõen a magyar jogszabályok nem írják elõ az élõhelyvédelmi irányelv szerinti szükséges védelmi szintet. Különös aggodalomra ad okot azon Natura 2000 erdõk elégtelen jogi védelme, amelyeket a magyar nemzeti jog nem minõsít védett területeknek. A szabálysértések azon jogszabályi változások ellenére sem szûntek meg, amelyeket a magyar hatóságok az erdõ védelmérõl szóló 2009. évi törvény keretében vezettek be.
Magyarországnak két hónap áll a rendelkezésére ahhoz, hogy válaszoljon. A Bizottság ezt követõen dönt arról, hogy az ügyet a Bíróság elé terjeszti-e.